ERZ-V14D180
DigiKey Part Number
P7306-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-V14D180
Description
VARISTOR 18V 2KA DISC 15.5MM
Detailed Description
18 V 2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 15.5mm
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ERZ-V14D180 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Varistor Voltage (Max)
20 V
Current - Surge
2 kA
Series
Energy
5.2J
Capacitance @ Frequency
25000 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
11 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
14 V
Varistor Voltage (Min)
16 V
Package / Case
Disc 15.5mm
Varistor Voltage (Typ)
18 V