ERZ-V14D121 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 337
Datasheet
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
120 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 15.5mm
ERZ-V14D121
DigiKey Part Number
P7263-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-V14D121
Description
VARISTOR 120V 6KA DISC 15.5MM
Detailed Description
EDA/CAD Models
ERZ-V14D121 Models
Varistor Voltage (Max)
132 V
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
42J
Capacitance @ Frequency
2700 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
75 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
100 V
Varistor Voltage (Min)
108 V
Package / Case
Disc 15.5mm
Varistor Voltage (Typ)
120 V