ERZ-V10D220 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Littelfuse Inc.
In Stock: 23 601
Datasheet
Similar
Vishay Beyschlag/Draloric/BC Components
In Stock: 0
Datasheet
22 V 1 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 11.5mm
ERZ-V10D220
DigiKey Part Number
P7299-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-V10D220
Description
VARISTOR 22V 1KA DISC 11.5MM
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ERZ-V10D220 Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Varistor Voltage (Max)
24 V
Manufacturer
Panasonic Industry
Current - Surge
1 kA
Series
Energy
3.2J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
11000 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
14 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
18 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
20 V
Package / Case
Disc 11.5mm
Varistor Voltage (Typ)
22 V