ERZ-V07D180
DigiKey Part Number
P7290-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-V07D180
Description
VARISTOR 18V 500A DISC 8.5MM
Detailed Description
18 V 500 A Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 8.5mm
EDA/CAD Models
ERZ-V07D180 Models
Varistor Voltage (Max)
20 V
Current - Surge
500 A
Series
Energy
1.1J
Capacitance @ Frequency
3800 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
11 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
14 V
Varistor Voltage (Min)
16 V
Package / Case
Disc 8.5mm
Varistor Voltage (Typ)
18 V