ERZ-E14A561
DigiKey Part Number
P15597-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-E14A561
Description
VARISTOR 560V 10KA DISC 16.5MM
Detailed Description
560 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 16.5mm
Category
Varistor Voltage (Max)
616 V
Current - Surge
10 kA
Series
Energy
382J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
700 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
350 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
450 V
Varistor Voltage (Min)
504 V
Package / Case
Disc 16.5mm
Varistor Voltage (Typ)
560 V