ERZ-E14A471S1
DigiKey Part Number
P124366-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-E14A471S1
Description
VARISTOR 470V 7.5KA DISC 14MM
Detailed Description
470 V 7.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Varistor Voltage (Max)
517 V
Current - Surge
7.5 kA
Series
Energy
350J
Capacitance @ Frequency
750 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
300 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
385 V
Varistor Voltage (Min)
423 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
470 V