ERZ-E14A201
DigiKey Part Number
P15585-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-E14A201
Description
VARISTOR 200V 10KA DISC 16.5MM
Detailed Description
200 V 10 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 16.5mm
Category
Varistor Voltage (Max)
225 V
Current - Surge
10 kA
Series
Energy
140J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
1300 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
130 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
170 V
Varistor Voltage (Min)
185 V
Package / Case
Disc 16.5mm
Varistor Voltage (Typ)
200 V