ERZ-E14A112S1
DigiKey Part Number
P124375-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-E14A112S1
Description
VARISTOR 1.1KV 7.5KA DISC 14MM
Detailed Description
1.1 kV 7.5 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 14mm
Category
Varistor Voltage (Max)
1.21 kV
Current - Surge
7.5 kA
Series
Energy
620J
Capacitance @ Frequency
350 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
680 V
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)
Maximum DC Volts
895 V
Varistor Voltage (Min)
990 V
Package / Case
Disc 14mm
Varistor Voltage (Typ)
1.1 kV