ERZ-E11E391 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
390 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 13mm
ERZ-E11E391
DigiKey Part Number
ERZ-E11E391-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-E11E391
Description
VARISTOR 390V 6KA DISC 13MM
Detailed Description
Category
Varistor Voltage (Max)
429 V
Manufacturer
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
140J
Packaging
Tape & Reel (TR)
Capacitance @ Frequency
450 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
250 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
320 V
Varistor Voltage (Min)
351 V
Package / Case
Disc 13mm
Varistor Voltage (Typ)
390 V