ERZ-E11A361
DigiKey Part Number
P16686-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-E11A361
Description
VARISTOR 360V 6KA DISC 13MM
Detailed Description
360 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 13mm
Category
Varistor Voltage (Max)
396 V
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
130J
Capacitance @ Frequency
480 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
230 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
300 V
Varistor Voltage (Min)
324 V
Package / Case
Disc 13mm
Varistor Voltage (Typ)
360 V