ERZ-E11A271
DigiKey Part Number
P16684-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-E11A271
Description
VARISTOR 270V 6KA DISC 13MM
Detailed Description
270 V 6 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 13mm
Category
Varistor Voltage (Max)
303 V
Current - Surge
6 kA
Series
Energy
99J
Packaging
Bulk
Capacitance @ Frequency
580 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
175 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
225 V
Varistor Voltage (Min)
247 V
Package / Case
Disc 13mm
Varistor Voltage (Typ)
270 V