ERZ-E05A201
DigiKey Part Number
P16646-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERZ-E05A201
Description
VARISTOR 200V 1.2KA DISC 7MM
Manufacturer Standard Lead Time
14 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
200 V 1.2 kA Varistor 1 Circuit Through Hole Disc 7mm
Category
Varistor Voltage (Max)
225 V
Manufacturer
Panasonic Industry
Current - Surge
1.2 kA
Series
Energy
13J
Packaging
Bulk
Number of Circuits
1
Part Status
Active
Capacitance @ Frequency
200 pF @ 1 kHz
Maximum AC Volts
130 V
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Maximum DC Volts
170 V
Mounting Type
Through Hole
Varistor Voltage (Min)
185 V
Package / Case
Disc 7mm
Varistor Voltage (Typ)
200 V