ERJ-T08J1R3V
DigiKey Part Number
ERJ-T08J1R3V-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-T08J1R3V
Description
RES SMD 1.3 OHM 5% 1/3W 1206
Detailed Description
1.3 Ohms ±5% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
ERJ-T08J1R3V Models
Temperature Coefficient
-100/ +600ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)