ERJ-S02F1583X is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
KOA Speer Electronics, Inc.
KOA Speer Electronics, Inc.
Rohm Semiconductor
158 kOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thick Film
ERJ-S02F1583X
DigiKey Part Number
ERJ-S02F1583X-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-S02F1583X
Description
RES 158K OHM 1% 1/10W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ERJ-S02F1583X Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)