ERJ-PC3B1602V | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | ERJ-PC3B1602V |
Description | RES SMD 16K OHM 0.1% 1/5W 0603 |
Manufacturer Standard Lead Time | 14 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | 16 kOhms ±0.1% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film |
Datasheet | Datasheet |
Category | Features Automotive AEC-Q200 |
Mfr | Temperature Coefficient ±25ppm/°C |
Series | Operating Temperature -55°C ~ 155°C |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Package / Case 0603 (1608 Metric) |
Part Status Active | Supplier Device Package |
Resistance | Ratings AEC-Q200 |
Tolerance | Size / Dimension 0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm) |
Power (Watts) | Height - Seated (Max) 0.022" (0.55mm) |