ERJ-PB6D8452V
DigiKey Part Number
P21239TR-ND - Tape & Reel (TR)
P21239CT-ND - Cut Tape (CT)
P21239DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-PB6D8452V
Description
RES SMD 84.5K OHM 0.5% 1/4W 0805
Detailed Description
84.5 kOhms ±0.5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
ERJ-PB6D8452V Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)