ERJ-PB6B2002V
DigiKey Part Number
P20740TR-ND - Tape & Reel (TR)
P20740CT-ND - Cut Tape (CT)
P20740DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-PB6B2002V
Description
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/4W 0805
Detailed Description
20 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
ERJ-PB6B2002V Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)