ERJ-PB3B5100V
DigiKey Part Number
P19938TR-ND - Tape & Reel (TR)
P19938CT-ND - Cut Tape (CT)
P19938DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-PB3B5100V
Description
RES SMD 510 OHM 0.1% 1/5W 0603
Detailed Description
510 Ohms ±0.1% 0.2W, 1/5W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
ERJ-PB3B5100V Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)