ERJ-P6WJ181V
DigiKey Part Number
P16945TR-ND - Tape & Reel (TR)
P16945CT-ND - Cut Tape (CT)
P16945DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-P6WJ181V
Description
RES SMD 180 OHM 5% 1/2W 0805
Customer Reference
Detailed Description
180 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ERJ-P6WJ181V Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Not For New Designs
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.030" (0.75mm)