ERJ-P06J364V is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Parametric Equivalent
Direct
YAGEO
Parametric Equivalent
Vishay Dale
Stackpole Electronics Inc
Stackpole Electronics Inc
360 kOhms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
ERJ-P06J364V
DigiKey Part Number
P360KADTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-P06J364V
Description
RES SMD 360K OHM 5% 1/2W 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
ERJ-P06J364V Models
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)