ERJ-P06J2R0V
DigiKey Part Number
10-ERJ-P06J2R0VTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-ERJ-P06J2R0VCT-ND - Cut Tape (CT)
10-ERJ-P06J2R0VDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-P06J2R0V
Description
RES SMD 2 OHM 5% 1/2W 0805
Detailed Description
2 Ohms ±5% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Pulse Withstanding Thick Film
EDA/CAD Models
ERJ-P06J2R0V Models
Temperature Coefficient
-100/ +600ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)