ERJ-L06KF50MV
DigiKey Part Number
P50LLTR-ND - Tape & Reel (TR)
P50LLCT-ND - Cut Tape (CT)
P50LLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-L06KF50MV
Description
RES 0.05 OHM 1% 1/4W 0805
Detailed Description
50 mOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Thick Film
EDA/CAD Models
ERJ-L06KF50MV Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)