ERJ-H2CF6R80X
DigiKey Part Number
10-ERJ-H2CF6R80XTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-ERJ-H2CF6R80XCT-ND - Cut Tape (CT)
10-ERJ-H2CF6R80XDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-H2CF6R80X
Description
RES 6.8 OHM 1% 1/10W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.8 Ohms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
ERJ-H2CF6R80X Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
-100/ +600ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)