ERJ-8ENF6801V
DigiKey Part Number
P6.80KFTR-ND - Tape & Reel (TR)
P6.80KFCT-ND - Cut Tape (CT)
P6.80KFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-8ENF6801V
Description
RES SMD 6.8K OHM 1% 1/4W 1206
Customer Reference
Detailed Description
6.8 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
ERJ-8ENF6801V Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)