ERJ-8ENF3601V
DigiKey Part Number
P3.60KFTR-ND - Tape & Reel (TR)
P3.60KFCT-ND - Cut Tape (CT)
P3.60KFDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-8ENF3601V
Description
RES SMD 3.6K OHM 1% 1/4W 1206
Customer Reference
Detailed Description
3.6 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
ERJ-8ENF3601V Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)