ERJ-6ENF2613V
DigiKey Part Number
P261KCTR-ND - Tape & Reel (TR)
P261KCCT-ND - Cut Tape (CT)
P261KCDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-6ENF2613V
Description
RES SMD 261K OHM 1% 1/8W 0805
Detailed Description
261 kOhms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
ERJ-6ENF2613V Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)