ERJ-3RQJ2R0V
DigiKey Part Number
10-ERJ-3RQJ2R0VTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-3RQJ2R0V
Description
RES 2 OHM 5% 1/10W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2 Ohms ±5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)