ERJ-3RQF2R7V
DigiKey Part Number
P2.7AJTR-ND - Tape & Reel (TR)
P2.7AJCT-ND - Cut Tape (CT)
P2.7AJDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-3RQF2R7V
Description
RES 2.7 OHM 1% 1/10W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.7 Ohms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense Thick Film
EDA/CAD Models
ERJ-3RQF2R7V Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense
Mfr
Temperature Coefficient
±200ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)