ERJ-3EKF2204V is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Vishay Dale
In Stock: 3 629
Datasheet
Direct
Vishay Dale
In Stock: 14 427
Datasheet
TE Connectivity Passive Product
Similar
YAGEO
Similar
YAGEO
2.2 MOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
ERJ-3EKF2204V
DigiKey Part Number
P2.20MHTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-3EKF2204V
Description
RES SMD 2.2M OHM 1% 1/10W 0603
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
ERJ-3EKF2204V Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Obsolete
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)