ERJ-2RKF2051X
DigiKey Part Number
P2.05KLTR-ND - Tape & Reel (TR)
P2.05KLCT-ND - Cut Tape (CT)
P2.05KLDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-2RKF2051X
Description
RES SMD 2.05K OHM 1% 1/10W 0402
Detailed Description
2.05 kOhms ±1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
ERJ-2RKF2051X Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)