ERJ-2RHD6201X
DigiKey Part Number
10-ERJ-2RHD6201XTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-ERJ-2RHD6201XCT-ND - Cut Tape (CT)
10-ERJ-2RHD6201XDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-2RHD6201X
Description
RES 6.2K OHM 0.5% 1/16W 0402
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
6.2 kOhms ±0.5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ERJ-2RHD6201X Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Active
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)