ERJ-2RHD363X
DigiKey Part Number
10-ERJ-2RHD363XTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-ERJ-2RHD363XCT-ND - Cut Tape (CT)
10-ERJ-2RHD363XDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-2RHD363X
Description
RES 36K OHM 0.5% 1/16W 0402
Customer Reference
Detailed Description
36 kOhms ±0.5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.016" (0.40mm)