ERJ-14NF5491U
DigiKey Part Number
P5.49KAATR-ND - Tape & Reel (TR)
P5.49KAACT-ND - Cut Tape (CT)
P5.49KAADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-14NF5491U
Description
RES SMD 5.49K OHM 1% 1/2W 1210
Customer Reference
Detailed Description
5.49 kOhms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
ERJ-14NF5491U Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)