ERJ-14NF36R0U
DigiKey Part Number
10-ERJ-14NF36R0UTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-ERJ-14NF36R0UCT-ND - Cut Tape (CT)
10-ERJ-14NF36R0UDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-14NF36R0U
Description
RES SMD 36 OHM 1% 1/2W 1210
Customer Reference
Detailed Description
36 Ohms ±1% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ERJ-14NF36R0U Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Part Status
Not For New Designs
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)