ERJ-12SF7872U
DigiKey Part Number
P78.7KACTR-ND - Tape & Reel (TR)
P78.7KACCT-ND - Cut Tape (CT)
P78.7KACDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERJ-12SF7872U
Description
RES SMD 78.7K OHM 1% 3/4W 2010
Customer Reference
Detailed Description
78.7 kOhms ±1% 0.75W, 3/4W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200 Thick Film
EDA/CAD Models
ERJ-12SF7872U Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)