ERA-8AED86R6V
DigiKey Part Number
10-ERA-8AED86R6VTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERA-8AED86R6V
Description
RES 86.6 OHM 0.50% 1/8W 1206
Detailed Description
86.6 Ohms ±0.5% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)