ERA-6AEB750V
DigiKey Part Number
P75DATR-ND - Tape & Reel (TR)
P75DACT-ND - Cut Tape (CT)
P75DADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERA-6AEB750V
Description
RES SMD 75 OHM 0.1% 1/8W 0805
Detailed Description
75 Ohms ±0.1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
EDA/CAD Models
ERA-6AEB750V Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)