ERA-6AEB2490V
DigiKey Part Number
P249DATR-ND - Tape & Reel (TR)
P249DACT-ND - Cut Tape (CT)
P249DADKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERA-6AEB2490V
Description
RES SMD 249 OHM 0.1% 1/8W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
249 Ohms ±0.1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
ERA-6AEB2490V Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.024" (0.60mm)