ERA-3AEB8870V
DigiKey Part Number
P887DBTR-ND - Tape & Reel (TR)
P887DBCT-ND - Cut Tape (CT)
P887DBDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ERA-3AEB8870V
Description
RES SMD 887 OHM 0.1% 1/10W 0603
Detailed Description
887 Ohms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
EDA/CAD Models
ERA-3AEB8870V Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)