EEU-HD1E222 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Panasonic Industry
In Stock: 45
Datasheet
Parametric Equivalent
Rubycon
In Stock: 610
Datasheet
Rubycon
In Stock: 0
2200 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EEU-HD1E222
DigiKey Part Number
P15147-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-HD1E222
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-HD1E222 Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
1.09 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.254 A @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C