EEU-HD1A222
DigiKey Part Number
P15106-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-HD1A222
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 10V RADIAL
Detailed Description
2200 µF 10 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 2000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-HD1A222 Models
Category
Polarization
Polar
Ripple Current @ Low Frequency
760 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
874 mA @ 100 kHz
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.689" (17.50mm)
Voltage - Rated
10 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-55°C ~ 105°C