EEU-FR1V102B
DigiKey Part Number
P15382CT-ND - Cut Tape (CT)
P15382TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FR1V102B
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL
Detailed Description
1000 µF 35 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FR1V102B Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.95 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
2.6 A @ 100 kHz
Impedance
18 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
35 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C