EEU-FR1E561LB is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 531
Datasheet
Similar
Nichicon
In Stock: 2 182
Datasheet
560 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 9000 Hrs @ 105°C
EEU-FR1E561LB
DigiKey Part Number
P15364CT-ND - Cut Tape (CT)
P15364TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FR1E561LB
Description
CAP ALUM 560UF 20% 25V RADIAL TH
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-FR1E561LB Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.17 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
1.56 A @ 100 kHz
Impedance
30 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
9000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C