EEU-FR1E102E
DigiKey Part Number
10-EEU-FR1E102E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FR1E102E
Description
CAP ALUM 1000UF 20% 25V RADIAL
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1000 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEU-FR1E102E Models
Category
Applications
Mfr
Ripple Current @ Low Frequency
1.635 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
2.18 A @ 100 kHz
Packaging
Bulk
Impedance
20 mOhms
Part Status
Active
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C