EEU-FR1C152B is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Panasonic Industry
In Stock: 388
Datasheet
In Stock: 4 566
In Stock: 296
Parametric Equivalent
Chemi-Con
In Stock: 635
Nichicon
In Stock: 320
Nichicon
In Stock: 337
In Stock: 979
In Stock: 87
Parametric Equivalent
Rubycon
Rubycon
1500 µF 16 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 10000 Hrs @ 105°C
EEU-FR1C152B
DigiKey Part Number
P15334CT-ND - Cut Tape (CT)
P15334TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FR1C152B
Description
CAP ALUM 1500UF 20% 16V RADIAL
Detailed Description
EDA/CAD Models
EEU-FR1C152B Models
Ripple Current @ Low Frequency
1.744 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
2.18 A @ 100 kHz
Impedance
20 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
0.866" (22.00mm)
Voltage - Rated
16 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
10000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C