EEU-FM1E222L
DigiKey Part Number
P12384-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-FM1E222L
Description
CAP ALUM 2200UF 20% 25V RADIAL
Detailed Description
2200 µF 25 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 7000 Hrs @ 105°C
EDA/CAD Models
EEU-FM1E222L Models
Ripple Current @ Low Frequency
3 A @ 120 Hz
Series
Ripple Current @ High Frequency
3.75 A @ 100 kHz
Impedance
12 mOhms
Lead Spacing
0.197" (5.00mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.492" Dia (12.50mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.457" (37.00mm)
Voltage - Rated
25 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
7000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C