EEU-EB2G470SB
DigiKey Part Number
10-EEU-EB2G470SBCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEU-EB2G470SBTB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEU-EB2G470SB
Description
CAP ALUM 47UF 20% 400V RADIAL TH
Manufacturer Standard Lead Time
31 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
47 µF 400 V Aluminum Electrolytic Capacitors Radial, Can 5000 Hrs @ 105°C
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EEU-EB2G470SB Models
Category
Polarization
Polar
Mfr
Applications
Series
Ripple Current @ Low Frequency
730 mA @ 120 Hz
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Ripple Current @ High Frequency
949 mA @ 100 kHz
Part Status
Active
Lead Spacing
0.295" (7.50mm)
Capacitance
Size / Dimension
0.709" Dia (18.00mm)
Tolerance
±20%
Height - Seated (Max)
1.063" (27.00mm)
Voltage - Rated
400 V
Mounting Type
Lifetime @ Temp.
5000 Hrs @ 105°C
Package / Case
Radial, Can
Operating Temperature
-25°C ~ 105°C