EEH-ZU1J101P
DigiKey Part Number
10-EEH-ZU1J101PTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-EEH-ZU1J101PCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEH-ZU1J101PDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-ZU1J101P
Description
CAP ALUMHYB 100UF 20% 63V SMD
Detailed Description
100 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 12mOhm 4000 Hrs @ 135°C
EDA/CAD Models
EEH-ZU1J101P Models
Operating Temperature
-55°C ~ 135°C
Ripple Current @ Low Frequency
690 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4.6 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
100 µF
Height - Seated (Max)
0.504" (12.80mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
12mOhm
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 135°C