EEH-ZS1E102UV
DigiKey Part Number
10-EEH-ZS1E102UVTR-ND - Tape & Reel (TR)
10-EEH-ZS1E102UVCT-ND - Cut Tape (CT)
10-EEH-ZS1E102UVDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-ZS1E102UV
Description
CAP ALUMHYB 1000UF 20% 25V SMD
Detailed Description
1000 µF 25 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 11mOhm 4000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
EEH-ZS1E102UV Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Ripple Current @ Low Frequency
800 mA @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency
4 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.394" Dia (10.00mm)
Capacitance
1000 µF
Height - Seated (Max)
0.673" (17.10mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.406" L x 0.406" W (10.30mm x 10.30mm)
Voltage - Rated
25 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
11mOhm
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C