EEH-ZC1J470V
DigiKey Part Number
P124178TR-ND - Tape & Reel (TR)
P124178CT-ND - Cut Tape (CT)
P124178DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EEH-ZC1J470V
Description
CAP ALUM HYBRID 47UF 20% 63V SMD
Detailed Description
47 µF 63 V Aluminum - Polymer Capacitors Radial, Can - SMD 40mOhm 4000 Hrs @ 125°C
EDA/CAD Models
EEH-ZC1J470V Models
Category
Series
Features
Anti-Vibration
Ripple Current @ Low Frequency
165 mA @ 100 Hz
Ripple Current @ High Frequency
1.1 A @ 100 kHz
Size / Dimension
0.315" Dia (8.00mm)
Capacitance
47 µF
Height - Seated (Max)
0.425" (10.80mm)
Tolerance
±20%
Surface Mount Land Size
0.327" L x 0.327" W (8.30mm x 8.30mm)
Voltage - Rated
63 V
ESR (Equivalent Series Resistance)
40mOhm
Lifetime @ Temp.
4000 Hrs @ 125°C
Base Product Number
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C